Víceúčelová sportovní hala SPOZAM je součástí sportovních zařízení města Hustopeče u Brna. Jedná se o tělocvičnu s celoročním provozem, která bývá využívána pro všechny kolektivní míčové sporty, zejména pak pro házenou, basketbal, volejbal a součástí je i 6 badmintonových kurtů.

V rámci projektu na rekonstrukci osvětlovací techniky jsme byli osloveni k výměně stávajících 400 W výbojek s příkonem 478 W za efektivnější LED svítidla, která by pomocí optických systémů umožňovala možnosti volby různých světelných scén. Investor požadoval světelnou soustavu, která by zajišťovala intenzitu osvětlení ve výši 500 lx, index barevného podání Ra > 75 a teplotu chromatičnosti Tc 4000 - 5000 K. Svítidla musí také odolat případným mechanickým nárazům míčů.

Pro splnění těchto požadavků jsme do světelného projektu navrhli využití špičkových modulárních svítidel TIGRIS s regulací DALI. Svítidlo TIGRIS x6 W 22k5 840 DALI disponuje světelným tokem zdroje 22 500 lm, indexem barevného podání Ra > 80 a teplotou chromatičnosti 4 000 K, příkon svítidla je 205 W. Po instalaci 64 kusů těchto svítidel je příkon celé světelné soustavy přiližně 13 kW. V porovnání s hodnotou stávající výbojkové světelné soustavy, která měla příkon skoro 25 kW (52 x 440 W) se jedná o velmi výraznou úsporu elektrické energie (48 %).

Samozřejmostí je regulace světelné soustavy prostřednictvím předřadníku DALI, která nabízí možnost volby světelných scén i intenzity osvětlení podle aktuálních požadavků sportovců.

 

Zpět

Modul: Realizace