Divadlo Malá scéna je funkcionalistická stavba postavená v roce 1937 podle plánů architekta Vladimíra Karfíka původně jako Obchodní a společenský dům Díly. Budova je typickým představitelem architektonické tvorby meziválečného období ve Zlíně se svými typickými charakteristickými prvky, jako je skeletová konstrukce, režné cihly, prosklené plochy nebo vystupující nosné prvky. V letech 2000 až 2006 byl objekt zdařile rekonstruován a od roku 2000 je objekt zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. V současné době má objekt polyfunkční využití. Přízemní etáž slouží jako divadelní sál a sídlo dramatických souborů Divadlo Malá scéna Zlín a Divadlo Scéna. Druhá etáž je určena ke komerčnímu využití, nachází se zde kavárna a v posledním patře sídlí základní umělecká škola Zlín.

V roce 2022 jsme zde realizovali rekonstrukci osvětlení interiérů divadla na míru. Hlavní osvětlení ve velkém sále tvoří pětice oblouků. Původní osvětlené pomocí zářivek T8 bylo nedostatečné, poruchové a energeticky nehospodárné. Zářivky byly proto nahrazeny moderními a úspornými LED svítidly MUSTELA a nové LED liniové osvětlení získaly také ochozy. Oblouky nyní tvoří souvislou svítící linii, která byla původně přerušena paticemi zářivek. Zároveň došlo k výraznému navýšení osvětlenosti prostoru. V malém sále pak bylo původní osvětlení nahrazeno moderní světelnou soustavou svítidel MUSTELA ZV, která jsou sestavena do tří rovnoramenných křížů vhodně doplněných kruhovými svítidly CANIS RND po stranách. Světlo v interiérech je naladěno na přání investora na teplotu chromatičnosti 4 000 K, tedy neutrální bílou. Všechna svítidla jsou regulovatelná pomocí Touch DIM stmívatelných vypínačů.

Při rekonstrukci osvětlení obou sálů jsme kladli důraz na zachování původního charakteru stavby, snadnou montáž a rychlost dodání dodávky, která byla klíčová. Celkové řešení osvětlení působí moderně a zachovává funkcionalistického ducha stavby. Divadlo Malá scéna Zlín nyní disponuje moderním a úsporným osvětlením s regulací a životností přesahující 100 000 hodin.      

 

 

Zpět

Fotogalerie

Použitá svítidla

Modul: Realizace