Aquapark v Uherském Hradišti je skvělé místo pro vodní radovánky, plavání a relaxaci. Pod jednou střechou zde najdete řadu atrakcí, plaveckých a zábavních bazénů, saun, odpočinkových zón a restaurací. Největšími lákadly aquaparku jsou pak dva tobogány: X-tube o délce 186 m a Black Hole o délce 140 m. Aquapark dále nabízí celoročně provozovaný venkovní vyhřívaný bazén pod širým nebem. Klidnou atmosféru najdete v saunovém světě, který je ideálním místem pro relaxaci a odpočinek.

V rámci úsporných energetických opatření byla vyměněna svítidla na hlavním plaveckém bazéně o délce 25 metrů, kde lze současně plavat na 8 drahách. Původní stav byl nejen vysoce neefektivní, protože na podhledu bylo instalováno 32 ks poruchových zářivkových svítidel s příkonem 3 500 W, ale rovněž kazil i celkový estetický dojem z prostoru. Navržena byla moderní LED svítidla GULO nové generace, která se nejen z důvodu snazšího servisu instalovala po obvodu bazénové haly. Zvláště náročný byl návrh optik, tak aby bylo dosaženo optimálních výsledků osvětlenosti.

Tu se nám podařilo pouze s 10 ks subtilními svítidly navýšit približně o 30 % a to s příkonem pouhých 1 500 W. Další úspory jsme dosáhli pomocí regulace DALI na základě příspěvku denního světla do bazénové haly. Zajímavostí je integrace jednoho svítidla TIGRIS v antikorozní úpravě do středu podhledu, který velmi vkusně zvyšuje rozvnoměrnost a osvětlenost vodní hladiny, bez výrazného oslnění. Důraz byl kladen zvláště na zrakovou pohodu plavců a proto byla zvolena teplota chromatičnosti světelné soustavy 4 000 K.

Po zkušebním provozu, kdy se vyhodnotila reálná úspora, bylo rozhodnuto, že dojde k výměně osvětlení i u relaxačního bazénu, kde byla světelná soustava s 24 ks výbojkových svítidel. Tady jsou úspory ještě dramatičtější. Původní nainstalovaný příkon byl 9,6 kW. Nově jsme instalovali 12 ks moderních LED svítidel GULO s celkovým příkonem 1,8 kW a to při výrazném navýšení osvětlenosti o 40 % a zlepšení rovnoměrnosti osvětlené plochy. Teplota chromatičnosti je opět 4 000 K a svítidla jsou automaticky regulována přes DALI pomocí senzoru denního světla.

Celá životnost světelné soustavy je navržena na 100 000 hodin, což je při denním provozu Aquaparku mnohem více než 10 let. Prostory nyní působí čistějším estetickým dojmem, protože korpusy svítidel jsou velmi subtilní a barevně ladí i s konstrukcí, ke které jsou přidělány. Jsme rádi za projevenou důvěru a další zdařilou realizaci na Moravě.

Zpět

Fotogalerie

Použitá svítidla

Modul: Realizace